Romatoid-artrit-kalbi-de-vuruyor-ae33e87

Romatoid Artrit

En sık görülen iltihaplı romatizmal hastalıktır.

El eklemleri dahil birçok eklemde ağrı , şişlik ve sabah tutukluğu ile seyreden ve tedavi edilmediği durumlarda  eklemlerde kalıcı hasar oluşturan kronik, genetik bir hastalıktır.   Dünyada bütün ırklarda rastlanır , daha çok kadınlarda görülür.


 

logo.png
shutterstock_342142424_16_9_1540961947-8

Sistemik Lupus Eritamatoz

Bağışıklık sisteminin bozulması sonucu gelişen kronik iltihabi bir grup hastalıktır.

İlaca bağlı veya sadece cildi tutan formları olduğu gibi organ sistemlerini tutan değişik klinik tablolar olur.Eklem ağrısı, ağız yarası, ciltte döküntüler, parmaklarda renk değişikliği ve bazen yüksek ateş, yorgunluk, nabız sayısının artması, solunum sistemi şikayetleri, derin kansızlık,yaygın kas ağrıs ve güçsüzlük, el ve ayak uyuşmaları, yürürme güçlüğü, başağrısı veya epilepsi nöbetleri gibi merkez sinir sistemi dahil birçok sistemi tutan bulgular verebilir.

logo.png
bel-fitigi-tedavisinde-alternatif-cerrah

Ankilozan Spondilit

Omurların kemik köprülerle birleşmesiyle bel be sırtta, göğüs kafesinde hareket kısıtlılığı yapan kronik iltihabi  romatizmal bir hastalıktır. Omuz , kalça ve diğer eklemler de tutulabilir. 

logo.png
Kahverengi Göz closeup

Sjögren Sendromu

Başta gözyaşı ve tükrük bezleri olmak üzere salgı bezlerinin iltihabi tutulumu sonucu ağız ve göz kuruluğu , tükrük bezlerinin şişmesi ile ortaya çıkar. Ağız kuruluğu , çiğnemeyi , yutmayı ve beslenmeyi etkiler, üst solunum yolları etkilendiğinde ses kısıklığı tekrarlayan bronşit ve pnömoni olabilir.Parotis büyümesi %50 hastada rastlanır, tekrarlayıcı ve simetriktir. Deri ve vajinal kuruluk olabilir. Raynoud fenomeni ( soğuk hacada el ve ayaklarda morarma, beyazlaşma , kızarma gibi renk değişimi ), kas ağrıları , eklem ağrıları, duysal veya motor nöropati ( sinirlerin hasarlanması ) gelişebilir.

logo.png
Yaşlı kadın ve onun bekçi

Polimiyaljia Rheumatica

Omuz , boyun ve kalça arkının ağrı ve tutukluğu ile karakterize yaşlı bireylerde görülen bir tür damar iltihabı ile özellenen romatizmal hastalıktır. Damar iltiabı olduğundan tanı için bazen temporal arterden biyopsi almak gerekebilir.Şikayetler ani ve sinsi başlar. Başağrısı, çiğneme kaslarında ağrı,görme bozuklukları olur.Tiroid hastalığı eşlik edebilir. Boyun ve omuz ağrısı ön plandadır, el eklemleri daha az tutulur ve eklemde bozukluk yapmaz.

logo.png
74980.jpg

Sistemik Skleroz ( Skleroderma )

Skleroderma kelimesi “sert deri” anlamına gelir. Sadece derid değil , iç organlarad da kollajen niteliğinde bir madde birikir.

Tipil olarak Raynaud fenomeni ( parmak uçlarında beyazlaşma, morarma, kızarma şeklinde renk değişimi ) ile deride sertleşme, kalınlaşma ve yemek borusunu tutulması durumunda yutma güçlüğü eklenir.

Sınırlı formu cilt tutulumu ile seyrederken, yaygın formu iç organları da tutar.Akciğerlerin tutulması ve böbrek tutulumu hayati önemdedir.

logo.png
sedef-romatizmasinin-belirti-ve-bulgular

Sedef Romatizması

(Psöriatik Artrit)

Sedef hastalarının ortalama %5-8 inde romatizma gelişebilir.30-55 yaşlarında başlayabilir. Erkek ve kadınlarda benzer sıklıkta rastlanır. El eklemlerini tutabileceği  gibi omurgayı da tutabilir. Bazen romatoid artrite benzer. Tedavisi ise hem steroid olmayan anti romatizmal ilaçlar , bazen steroid ve metotrexate gibi uzun süreli hastalık düzenleyen ilaçlardır. 

logo.png
Devamını Oku
Close Up of irritated red blood eye..jpg

Behçet Hastalığı

Tekrarlayan ağız ve genital bölge aft şeklinde ülserasyon ve göz bulguları yanı sıra eklem şikayetleri, damarlar  veya  merkez sinir sistemi gibi değişik sistemlerin de katıldığı iltihabi romatizmal bir hastalıktır. 

Ağız ülserleri Behcet hastalığında kadınlarda daha fazla olarak ama ortalama % 95 sıklıkta görülür. % 70 sıklıkta hastalığın ilk belirtisidir. Oniki aylık sürede en az 3 kez tekrarlaması gereklidir. Genital ülser %60-80 sıklıktadır. Ağız ülserlerinden daha derin olduklarından genellikle iz bırakarak iyileşir.  

logo.png