gut-tedavi-768x512.jpg

GUT HASTALIĞI

Kanda ürik asitin yükselmesi ve ürik asit kristallerinin eklemlerin örtücü tabakasında iltihabi reaksiyonu başlatmasıyla, genellikle tek eklemde ağrı, şişlik ve kızarıklık şikayetleriyle başlar. Daha çok bir erkek hastalığı olarak bilinir ama menopoz sonrasında kadınlarda da rastlanır. En çok 40-65 yaş arasında görülen bir hastalıktır. 


Akut gut artriti ani olarak başlar, %90 ayak 1. parmak ekleminde görülür. Ağrı çoğunlukla gece sabaha karşı başlar, tutulan eklemin derisi koyu-vişne rengini alır. Travma, alkol alımı, bazı ilaçların kullanımı ve çok proteinli diyet hastalığın nedenlerindendir. Halsizlik, üşüme, titreme ve ateş gibi genel belirtiler de olabilir. 

Birden çok eklemin tutulduğu nadir bazı hastalarda romatoid artritten farklı olarak el fonksiyonları bozulmaz. 

Kulak sayvanlarında, dirseklerde, parmak sırtlarında, ayak 1. parmakta tofüs denilen küçük kitleler oluşabilir. 

24 saatlik idrarda 1000 mg üzerinde ürik asit görülmesi böbreklerde taş oluşmasına neden olur. İdrar miktarının azalması ve idrar pH’sının alkali kalması taş oluşumunu yavaşlatır.

Normalde ürik asit % 3-6 mg’dır. Erkeklerde %7 mg, kadında menopoz sonrası %6 mg üst sınır kabul edilir.  Akut gut artritte normal ürik asit seviyesi de görülebilir. 

Radyolojik olarak eklem hasarının varlığı araştırılabilir. Tedavi bulgu olmayan ama ürik asit düzeyinin yüksek olduğu dönemde (%12 mg üzeri) de düzenlenmelidir. Akut gut artritinde kolşisin ve kortizon olmayan antiromatizmal ilaçlar kullanılır. Ürik asit düzeyini kontrol etmek için allopurinol kullanılır.

Diyet Tedavi İçin Yeterli mi ?

Diyet eskisi kadar üzerinde durulan bir konu olmamakla birlikte alkol kullanılmamalı. Purin kaynağı olabilecek gıdalar (tam yağlı süt, çavdar ekmeği, kepekli ekmek, karaciğer, beyin, dalak, işkembe, yürek, sucuk, pastırma, salam, sosis, ançuez, sardalya, ördek, kaz eti, tam yağlı peynir, kızartılmış patates, et suyu ile hazırlanmış çorbalar, mantar, bezelye, yağlı tohumlar ve leblebi, maya) diyette yer almamalı. 

Süt ve türevleri (yağsız veya yarım yağlı), tahıllar, yumurta, meyveler, ekmek, sebzeler (mantar, bezelye, ıspanak, karnabahar, kuşkonmaz dışındakiler), çay ve kahve diyette tüketilebilir.


Tedavi süresine ise doktorun önerisine göre karar verilir.