shutterstock_342142424_16_9_1540961947-8
logo.png

Sistemik Lupus Eritamatoz

Bağışıklık sisteminin bozulması sonucu gelişen kronik iltihabi bir grup hastalıktır.İlaca bağlı veya sadece cildi tutan formları olduğu gibi organ sistemlerini etkileyen klinik tablolar olur. Eklem ağrısı, ağızda yara, ciltte döküntüler, parmaklarda renk değişikliği ve bazen yüksek ateş, yorgunluk, nabız sayısının artması, solunum sistemi şikayetleri, kansızlık, yaygın kas ağrısı ve güçsüzlük, el ve ayak uyuşmaları, yürüme güçlüğü, baş ağrısı veya epilepsi nöbetleri gibi merkezi sinir sistemi dahil birçok sistemi etkileyen bulgular gözlenebilir.TEK TİP BİR HASTALIK DEĞİLDİR.

Hastanın yakınmaları ve muayene bulguları değişeceğinden tanıyi koymak çoğu zaman zordur.
Sedimantasyon ve CRP yüksekliğinin yanı sıra, ANA ve anti-dsDNA pozitiftir. Kansızlık, lökosit değerinde düşme, ENA pozitif bulgular veya idrarda kanama olabilir. 

Tedavisi Var mı ?

Tedavisi genellikle kortizon başta olmak üzere, antimalarialler, azothiopurin, siklofosfamid kullanımı (destek tedaviler eşliğinde) vb. şeklindedir.

Bazı hastaların hayatını tehdit edecek ciddiyette sistem tutulumu olabilir. Doktor kontrolünde ilaç tedavisinin düzenli takibi gereken bir hastalıktır.