indir.jpeg

FİBROMİYALJİ

Nedeni bilinmeyen, uyku bozukluğu , yorgunluk ve muayenede tespit edilen ağrılı noktalarla özellenen, iltihabi olmayan romatizmal hastalıktır. Tek başına görülebildiği gibi başka bir hastalığa da eşlik edebilir. Boşanma, sevilen bir kişinin kaybı, iş yaşamında sorunlar gibi stresli bir durumu takip edebilir. 

Genel olarak görülme sıklığı %5'tşr. Kadınlarda 9 kat fazla görülür. 


 

Yaygın ağrı ve tutukluk genellikle omuz, bel ve sırt gibi bölgelerde rastlanır. Nemli hava ve yorgunluk ile artar. İstirahat, sıcak ve kuru hava sayesinde ağrı azalır. Uyku bozukluğu ve konsantrasyon kaybı vardır. Baş ağrısının yanı sıra, bağırsak şikayetleri de gözlemlenir.

Teşhis İçin Laboratuvar Testleri Gerekli mi ?

Laboratuvar testleri başka bir hastalığa eşlik etmediği sürece normaldir. Diğer hastalıklardan ayırt edebilmek için laboratuvar testlerine gerek duyulur.

Tedavisi var mı?

Tedavide hastanın konu hakkında bilgilendirilmesi, psikolojik destek, fizik tedavi, bazen analjezikler, çoğu zaman antidepresanlar, lokal enjeksiyonlar ve egzersiz faydalıdır. Hastanın hastalığı hakkında geniş bilgi sahibi olması ve onu hayatının bir parçası olarak kabul edip yönetmeyi öğrenmesi tavsiye edilir.