indir.jpeg

FİBROMİYALJİ

Nedeni bilinmeyen, uyku bozukluğu , yorgunluk ve muayenede tesbit edilen yaygın ağrılı noktalarla özellenen, iltihabi olmayan romatizmal hastalıktır. Tek başına görülebildiği gibi başka bir hastalığa da eşlik edebilir. Boşanma , sevilen bir kişinin kaybı , iş yaşamında sorunlar gibi stresli bir durumu takip edebilir. 

Genel olarak sıklık %5 gibidir. Kadınlarda 9 kat fazla görülür. 


 

Yaygın ağrı ve tutukluk genellikle omuz ve bel sırt gibi bölgelerde daha sıktır. Nemli hava yorgunluk ile artar. İstirahat, sıcak ve kuru hava ile rahatlar. Uyku bozukluğu ve konsantrasyon kaybı vardır, başağrısı yanı sıra , bağırsak şikayetleri, dikkat çekicidir.

 Teşhis İçin Laboratuvar Testleri Gerekli mi ?

Laboratuvar testleri başka bir hastalığa eşlik etmediği sürece normaldir. Diğer hastalıklardan ayırt edebilmek için laboratuar testlere gerek duyulur.

Tedavi ve Şifa Mümkün mü ?

Tedavide hastanın konu hakkında bilgilendirilmesi ,  psikolojik destek, fizik tedavi, bazen analjezikler , çoğu zaman antidepresanlar , bazen lokal enjeksiyonlar ve egzersiz faydalıdır.Hastanın hastalığı hakkında geniş bilgi sahibi olması ve onu hayatının bir parçası olarak kabul edip yönetmeyi öğrenmesi tavsiye edilir.